ZFŚS -imprezy, wycieczki i cukiereczki

Pomimo ostatnio wydanego oświadczenia http://solidarnosc-castorama.pl/?p=594 przez naszą Organizację, a w dalszym ciągu pojawiającymi się pomówieniami i pretensjami, chcielibyśmy po raz kolejny i oby ostatni wytłumaczyć osobom nie do końca zorientowanym w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, zasady jego funkcjonowania oraz pokazać w jaki sposób manipuluje się pracownikami. Zaznaczamy że poniższy wpis, nie ma zamiaru nikogo urazić czy działać przeciwko komukolwiek, zależy nam na pokazaniu prawdy , otworzeniu co poniektórym oczu oraz uświadomieniu pewnych rzeczy tym co dali się zmanipulować .

Zacznijmy od przesłanej do nas wiadomości w dniu wczorajszym, która brzmi następująco :

„Dzień dobry. Podobno dzięki Wam zostały odwołane wszystkie imprezy casto. Nasza urodzinowa w Wałbrzychu miała się odbyć 10 listopada. To moja jedyna impreza w roku. DZIĘKI. Jestem mamą samotnie wychowującą dzieciaki, bez kogokolwiek z rodziny w pobliżu, więc nigdzie nie wychodzę. Moja mama miała specjalnie przyjechać 300 km żebym chociaż raz mogła się pobawić. DZIĘKI, DZIĘKI, DZIĘKI.😡😤
Chyba nie pozdrawiam”

A teraz kilka faktów co do opisanej imprezy urodzinowej. Dnia 10 listopada otrzymaliśmy protokół socjalny ze sklepu w Wałbrzych gdzie była mowa o organizacji imprezy kulturalno-oświatowej polegającej na zwiedzaniu muzeum i konkursie wiedzy o Wałbrzychu , co załączamy w poniższym wycinku protokołu :

Do owego protokołu został załączony bogaty w opis plan wydarzenia.

Z przesłanych dokumentów nie wiadomo jaki byłby całkowity koszt imprezy , a w tym ilu jest chętnych do udziału w imprezie , brak kosztorysu i wyjaśnienia co kryje się pod kosztem 14000 zł oraz 104 zł za osobę! W związku z powyższym 11 października przesłana została odpowiedź :
„Akceptuję protokół nr 8045/2018/5 z wyjątkiem pkt. 2 i 3 innych postanowień komisji.
Brak zgody na organizację imprez kulturalno-oświatowych , proszę uzupełnić dokumenty z wytycznymi przekazanymi Pracodawcy.”
Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy wiadomości zwrotnej, co może powodować podejrzenie kolejnej próby wydatkowania środków socjalnych niezgodnie z przeznaczeniem. A po wiadomości otrzymanej w dniu wczorajszym i zacytowanej powyżej, podejrzewać możemy jaki przekaz trafił na sklep !
Podobna sytuacja i przekaz jest w sklepie w Rzeszowie , odnośnie organizacji imprezy mikołajkowej, gdzie pozytywnie został zaopiniowany wniosek organizacji imprezy mikołajkowej z poczęstunkiem dla dzieci i rodziców jednak bez zgody na zakup prezentów po 100zł . Gdzie koszt całej imprezy miał pochłonąć prawie wszystkie środki z konta wycieczek/imprez , gdzie koszt imprezy na jednego pracownika to prawie 500zł , a stosunek kosztu prezentów do kosztu oprawy to 60% do 40%. W związku z powyższym za zasadną i racjonalną uznajemy podjętą decyzję , tym bardziej że fundusz socjalny jest skierowany do wszystkich pracowników, a nie tylko tych posiadających dzieci. Z funduszu mogą i powinni korzystać wszyscy pracownicy w sposób efektywny i w miarę sprawiedliwy. Ponadto zwrócić uwagę należy że w sklepach w Cieszynie i Bielsku-Białej również są organizowane imprezy mikołajkowe i ich koszt wyniesie około 50% mniej niż kwota która została zaakceptowana w sklepie w Rzeszowie. Jednak jak się okazało słowo klucz to PREZENTY .
Podobne pretensje jak z Wałbrzycha dochodzą do nas z jeszcze kilku sklepów. Wszystkim niezorientowanym przypominamy że środki socjalne nie służą do organizowania imprez integracyjnych dla pracowników. Fundusz socjalny ma inne przeznaczenie. Pracownicy mogą korzystać z dofinansowania do wypoczynku swojego i dzieci , z zapomóg , z wycieczek , koncertów , wydarzeń sportowych itp. Natomiast na imprezy integracyjne gdzie DS wyjdzie na środek i podziękuje pracownikom za MEGA ROBOTĘ  środki pochodzić powinny ze środków obrotowych sklepów. W komentarzach, czy w niektórych wiadomościach przesyłanych do nas pracownicy wspominają że imprezy są dla wybrańców. Dlaczego nikt z tych dających tak sobą manipulować nie zastanowi się, dlaczego środki na wyjazdy kierownicze , dyrektorskie i inne tego typu są, a na imprezę pracowniczą ich nie ma ! A winą obarcza się Związek Zawodowy ! Czy nie lepiej byłoby pojechać za środki socjalne na wycieczkę i pójść na koncert razem z rodziną a na imprezę pójść za środki obrotowe sklepu ? Niestety komuś zależy na takim przedstawianiu rzeczywistości bo ma w tym interes i to niemały! Nam ubolewać  i współczuć jedynie pozostało nad tymi co nie potrafią tego zrozumieć i dają sobą manipulować. Niech dalej łapią się na hasła „One Team” i „Razem damy radę” . Oby nie skończyli i nie zostali potraktowani jak jeden z pracowników, który po długiej chorobie wrócił do pracy i skierowaniu na badania otrzymał zgodę na pracę ale z ograniczeniem w dźwiganiu do 20kg przez okres 3 miesięcy. Od czego Pracodawca się odwołał , w skutek czego ten pracownik został zwolniony z pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia bez ŚWIADCZENIA PRACY I PŁACY , bo jak stwierdzono był niezdolny do pracy !
Dodamy tylko, że był to nasz Członek Związku , którego sprawa trafiła do sądu i zakończyła się ugodą i wypłaceniem odszkodowania !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll Up