PRAWO PRACY – SZKOLENIE

W związku z powtarzającymi się zapytaniami odnośnie zmian w przepisach prawa pracy, informuję że nic takiego nie miało miejsca. Oczywiście od początku roku nastąpiło kilka zmian w Kodeksie Pracy o czym przeczytacie tutaj:

http://www.soljg.eu/index.php/11-artykuly/156-zmiany-w-kodeksie-pracy

Ponadto „Solidarność” chce wprowadzić zmiany w prawie pracy :

http://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/kraj/item/14889-solidarnosc-chce-zmian-w-prawie-pracy

Natomiast zmiany o które pytacie  związane są ze szkoleniem dla kadr zarządzających na sklepach. Szkolenia te przeprowadzone były końcem roku 2016 a w sklepie w Zgorzelcu przeprowadziła je Pani Renata Łęcka kierownik ds. Relacji Pracowniczych. Po szkoleniu część osób stwierdziła że nastąpiły zmiany i jeśli tak jest to są to zmiany w sposobie ich dotychczasowego zarządzania. Poniżej postaram się w skrócie przedstawić najistotniejsze sprawy ze szkolenia. W razie kwestii spornych na swoich sklepach możecie bez problemu powoływać się na osobę przeprowadzającą szkolenie.

URLOPY PRACOWNICZE:

Każdemu pracownikowi w naszej firmie przysługuje raz na 3 lata urlop zgodnie z planem urlopowym. Natomiast w przypadku gdy pewna grupa (najczęściej podawanym przez Was przykładem jest dział kas i jego kadra zarządzająca)  co roku ma urlop w sezonie a pozostała część działu nie, to wówczas takie coś nazywa się NADUŻYWANIE STANOWISKA. Temat niemożliwości zazębiania się urlopów nie do końca jest prawdą. Wiadomo że przy działach małych np. 5 osobowych to jest to niemożliwe natomiast przy działach większych sprawa jak najbardziej do załatwienia. W takim przypadku to kierownik działu bierze odpowiedzialność za grafik i obsadę działu. Tłumaczenia typu sezon i brak zgody na zazębianie się urlopów brzmi trochę słabo.

UŻ i WYJŚCIA PRYWATNE:

Na uż pracodawca powinien wyrazić zgodę, jednak jeśli poinformujecie go o takim urlopie kilka dni wcześniej to ma na tyle czasu aby zmienić grafik i nie ma prawa Wam odmówić. Wiadomo że są sprawy nagłe choroba dziecka, pępkowe itp. W tych przypadkach trzeba poinformować pracodawcę przed rozpoczęciem pracy, gdyby ktoś był na tyle niewyrozumiały i twierdził „BEZ CIEBIE SOBIE NIE PORADZĘ” to w przypadku choroby pozostaje zwolnienie a w przypadku pępkowego wizyta na komendzie i zaświadczenie z badania alkomatem. Szkoląca stwierdziła że Kierownik Dyżurny nie może przyjmować zgłoszeń i wyrażać zgody na uż . Taką zgodę powinne wydać osoby zarządzające działem (kierownik lub zastępcy). Zgłoszenie jest ważne po pozytywnej odpowiedzi telefonicznej lub sms-owej. Z takim twierdzeniem się nie zgadzamy, ponieważ telefony osób zarządzającymi działami są ich prywatnymi i jeśli go nie odbiorą lub nie odpiszą na sms-a to osobą reprezentującą Pracodawcę na sklepie jest Kierownik Dyżurny! Natomiast o wyjściach prywatnych decyduje przełożony i to on wyraża zgodę czy i kiedy możemy z niego skorzystać.On też decyduje kiedy i czy odpracujemy to wyjście, istotne jest to że odpracowanie musi nastąpić w tym samym miesiącu co było wyjście.

NADGODZINY:

Najważniejszym stwierdzeniem w tym temacie było że wydanie polecenia pracy w godzinach nadliczbowych nie powinno być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. A co za tym idzie jeśli w dniu długo oczekiwanej wizyty u lekarza nie musicie wykonać tego polecenia, podobnie jeśli takie polecenie wyda Wam ktoś 5 minut przed końcem pracy a Wy nie macie co zrobić z dzieckiem lub nie ma kto za Was odebrać go z przedszkola itp. Jednak jeśli informację taką przekaże wam ktoś odpowiednio wcześnie tak że dacie rady zorganizować sobie wspomniany odbiór dziecka to polecenie trzeba wykonać.Dopełnienia stosuje się w wyjątkowych sytuacjach np. choroba kogoś z popołudniowej miany. W przypadku nadużywania dopełnień powinno się zwiększyć etat.

Pamiętajcie również że informację o zmianie grafikowej przełożony powinien Wam przekazać 24h przed nastąpieniem zmiany ! Tyczy się to również do utworzenia nowej wersji grafika i przekazania Wam tej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll Up