RZETELNY I TRANSPARENTNY PRACODAWCA

Udało się nam pozyskać informację jaka najprawdopodobniej trafiła do kierowników reklamy oraz ADS. Poniżej zamieszczamy fragment przesłanej informacji, która dotyczy naszych tablic informacyjnych. Na niektórych sklepach temat został już wzorowo zrealizowany, czyli przeniesiono naszą tablicę np . naprzeciw drzwi ADS, DS lub pod kamerę. Takie postępowanie i wytyczne Pracodawcy pokazują sposób uczciwego, rzetelnego i transparentnego Pracodawcy, któremu Związki Zawodowe nie są na rękę. Ucieka się on do różnych sposobów , za czasów Pani K.K. najczęściej stosowano wariant siłowy, o czym przekonał się OPZZ i Solidarność 80, nas nie udało się w ten sposób zlikwidować więc za nowych rządów Pana S.R. rozpoczęto proces zdyskredytowania i zmarginalizowania naszej Organizacji. W trakcie ostatniej sprawy o Facebooka, Castorama Sp. z o.o. wnosiła o to żeby nasze wpisy nie były ocenne i stronnicze, a sprawdzone i rzetelne, a najlepiej konsultowane z Pracodawcą oraz zarzucono nam przedstawianie nieprawdy. Sprawa zakończyła się naszym zwycięstwem, ale żądania Pracodawcy pokazały na czym im zależy. CZYLI JAK MOŻNA WYCZYTAĆ Z PONIŻSZEJ INFORMACJI , NA PRZEKAZIE PRACOWNIKOM SZYBKIEJ I WIARYGODNEJ INFORMACJI. ALE CZY TAKĄ INFORMACJĄ JEST PRZEKAZANIE TEGO CO ONI CHCĄ ??????                   Dlaczego na tablicach nie pojawia się informacja co wpłynęło na brak lub niski poziom Turbiny ? Lub informacja że Pracownikom Castoramy Jelenia Góra i Konin została wypłacona nagroda pieniężna (prawdopodobnie jedna pensja) co Pracodawca tłumaczy jako „jego wyłącznego uprawnienia” , a według nas to się nazywa nierówne traktowanie ! Dlaczego nie ma informacji że wszystkie przebudowy i inwestycje w tym strefy inspiracji są kosztem sklepu , co znacząco wpływa na Premię Turbo lub dlaczego nie ma informacji o przegranej sprawie sądowej z Organizacją Zakładową „Solidarność” na co zapewne poszło troszkę kasy, a niepotrzebnie bo wystarczyło sprawdzić informacje a nie iść w zaparte i wierzyć DS.  Zapewne przez naszą informacyjną politykę tablica informacyjna Związków Zawodowych ma zmienić lokalizację !

Natomiast zapewne na nowych tablicach dla Partnerów Społecznych , czyli Rady Pracowniczej bo Związki Zawodowe już chyba nimi nie są pojawią się propagandowe informacje o pracach Rady nad ZFŚS. Zapewne zostaniemy poinformowani o wynikach najnowszej ankiety, która jest obecnie na sklepach. Warto zaznaczyć po raz kolejny tendencyjność ankiety ! Gdzie jest pytanie o bony sodexo ? Ale najlepsze jest w pkt. 8 „co sądzisz o pomyśle likwidacji platformy Mybenefit ? Wówczas środki z platformy zostaną przesunięte na pozostałe świadczenia (zapomogi, imprezy rekreacyjno-sportowe itd.)” SZANOWNA RADO CZYLI PRZEDSTAWICIELU PRACODAWCY , A GDZIE JEST PROPOZYCJA PRZENIESIENIA ŚRODKÓW Z LIKWIDOWANEGO MYBENEFITU NA PULĘ DOFINANSOWANIA DO WYPOCZYNKU, JAK TO BYŁO CZĘŚCIOWO W TYM ROKU, Z OPCJĄ SAMODZIELNEGO OPŁACANIA KARTY MULTISPORT ?

Szanowni Pracownicy , pamiętajcie że Rada Pracownicza to tylko ciało doradcze Pracodawcy i nie ma żadnej władzy decyzyjnej , która należy do Związków Zawodowych i jest w ich kompetencjach. Dlatego nie dajcie się zwodzić propagandzie ! Przecież my żyjemy w demokratycznym Państwie !

Takie działania Pracodawcy pokazują jego słabość i wrogie nastawienie do Związków Zawodowych, które nie mogą przecież mieć sukcesów ! A najlepszym dowodem na słabość firmy , lidera jest odpowiedź na pytanie o firmę sprzątającą i jej Pracowników , gdzie zgłaszaliśmy niejasności w naliczaniu czasu pracy i wynagrodzenia. W odpowiedzi padło : „Pracownicy firmy sprzątającej nie są pracownikami Castoramy i, jak zostało wyjaśnione na spotkaniu, Pracodawca nie ma możliwości wywierania realnego wpływu na warunki pracy tych osób, …) Fajnie że Pracodawca ma możliwość wywierania wpływu na Pracowników sklepu w Tarnowskich Górach , którym nakazuje się parkowanie pojazdów pod oddaloną od Castoramy halą sportową. Czynnikiem mobilizującym ma być spisywanie pracowników, którzy nie stosują się do polecenia gdzie będzie to uwzględniane przy kolejnych podwyżkach przez dyrektora.

Jak można wywnioskować z powyższego tekstu nasza współpraca z Pracodawcą o ile można to nazwać współpracą jest na poziomie zerowym. Choć na pierwszym spotkaniu w marcu wiele mówiono nam o Transparentności, Uczciwości, Nowym Rozdaniu i współpracy. Teraz możemy stwierdzić że jest jeszcze gorzej niż  było !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll Up