Auchan żąda od pracowników deklaracji ws. 500 plus. Mamy stanowisko firmy.

Sieci handlowe zbierają informacje od pracowników, czy korzystają oni z programu Rodzina 500 plus. Z artykułu „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że takie praktyki są w Auchan i Biedronce. Z kolei Onet dowiedział się, że podobne oświadczenia już w zeszłym roku chciała wprowadzić Castorama, ale krok ten zablokowali związkowcy z „Solidarności”.

Auchan: zbieramy deklaracje o 500 plus, ale nikogo do ich składania nie zmuszamy

„Dziennik Gazeta Prawna” napisała w środowym wydaniu, że pracownicy zatrudnieni w hipermarketach Auchan muszą wypełnić deklaracje, czy pobierają pieniądze z programu Rodzina 500 plus. „Kazano nam je wypełnić pod groźbą zwolnienia z pracy” – cytuje gazeta jednego z pracowników bydgoskiego marketu.

Auchan Polska w wysłanym Onetowi oświadczeniu potwierdza, że zwrócił się do swoich pracowników o informację o wszystkich uzyskanych dochodach, ale jednocześnie zaprzecza, że kogokolwiek do ich składania zmuszano.

Nieprawdą jest, że oświadczenia te są zbierane od wszystkich pracowników, pod przymusem, lub w jakimkolwiek innym celu —zaznacza stanowczo Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji Auchan Retail Polska. — Pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń Funduszu Socjalnego składają swoją prośbę do członków komisji socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny — dodaje.

Dorota Patejko zaznacza przy tym, że składanie oświadczeń jest realizacją wymogu, jaki stawia na pracodawcy ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), czyli zróżnicowania świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny.

Biedronka też zbiera oświadczenia o 500 plus

Bo to właśnie o wyliczanie dochodów pracowników chodzi. Program 500 plus zakłada, że rodzina otrzymuje co miesiąc 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko (w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę także na pierwsze). To znaczący zastrzyk finansowy w domowym budżecie, dlatego ustawodawca postanowił, że pieniądze z tego tytułu nie będą wliczane do dochodu w przypadku starania się o inne świadczenia socjalne.

Jednak w przypadku w ZFŚS przepisy nie są jednoznaczne. „DGP” powołuje się na opinie prawników, według których ogólne stwierdzenie, że wysokość wypłaty świadczenia ustala się w oparciu o określenie sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej, daje prawo pracodawcy do uzyskania informacji, czy pracownicy pobierają 500 zł na dziecko.

Nie tylko Auchan uznał, że ma do tego prawo. Podobne oświadczenia zbiera Jeronimo Martins Polska, właściciel dyskontu Biedronka. Tam jednak doszło do porozumienia ze związkowcami w tej sprawie. Uznali oni bowiem, że wliczanie świadczenia wychowawczego do dochodu pracownika jest sprawiedliwe wobec tych, którzy nie mają dzieci, lub nie pobierają 500 plus.

Castorama chciała deklaracji o 500 plus, ale związkowcy się nie zgodzili

To wyjątek. Jak dowiedział się Onet, już w zeszłym roku informacji o 500 plus od swoich pracowników zażądała Castorama. Związkowcy jednak oprotestowali ten pomysł i ostatecznie sieć się z niego wycofała. — Prawdopodobnie w tym roku firma będzie chciała do tego wrócić — mówi nam Wojciech Kasprzyk, przewodniczący zakładowej „Solidarności” w Castoramie. Sieć milczy w tej sprawie, a rzecznik prasowy przebywa obecnie na urlopie.

Takich oświadczeń nie zbierają jednak żadne inne duże sieci handlowe: m.in. Lidl, Tesco, Kaufland, Decathlon, H&M, Jysk, Intermarche, Carreforur, a pytani przez nas pracownicy tych sieci nie kryli zdziwienia pomysłem. — To jakiś absurd, już szukają sposobów, żeby się do nas dobrać. Płacą nam marne grosze, to chcą nas jeszcze oskubać na funduszu socjalnym — oburza się jeden ze związkowców. — W naszej sieci nie ma takich pomysłów, a jak się pojawią, to nie będzie na to zgody — dodaje inny.

Ministerstwo rodziny reaguje

Ze stanowisku resortu kierowanego przez minister Elżbietę Rafalską wynika, że pracodawca ma prawo do uwzględniania środków pochodzących z 500 plus przy wypłatach z funduszu socjalnego.

— Ustalenie szczegółowych zasad wydatkowania funduszu, w tym sposób ustalania sytuacji socjalnej osoby uprawnionej w oparciu o ocenę jej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej są przedmiotem regulacji zakładowych. Dotyczy to także uwzględniania bądź nieuwzględniania świadczenia wychowawczego 500 plus w dochodzie rodziny pracownika ubiegającego się o świadczenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych — informuje biuro prasowe ministerstwa.

Resort rodziny podkreśla, że pracodawca ma obowiązek ustalenia faktycznej sytuacji materialnej pracowników, w związku z czym, wliczanie pieniędzy z programu Rodzina 500 plus jest zasadne. Pod warunkiem jednak, że zostanie to wcześniej ustalone w regulaminie ZFŚS, jaki obowiązuje w danej firmie.

— Interpretacji zapisów regulaminowych, także w części dotyczącej składników przyjmowanych do ustalenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej, dokonują strony uzgadniające treść regulaminu, tzn. pracodawca i związki zawodowe lub reprezentant załogi — informuje resort.

Jednocześnie  ministerstwo przypomina, że nadzór i kontrolę prawidłowości stosowania przez pracodawców przepisów prawa pracy, w tym ustawy o ZFŚS, również w części dotyczącej analizy i oceny treści regulaminu, sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy, do której pracownicy mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia.

źródło: http://biznes.onet.pl/praca/prawo-pracy/rodzina-500-plus-a-zfss-stanowisko-auchan-i-ministerstwa-rodziny/c82gwn