Przyjazny pracodawca otworzył nową fabrykę

To wzór do naśladowania dla innych koncernów jak należy traktować pracowników – powiedział Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność” na gali otwarcia nowej fabryki Volkswagena w Białężycach koło Wrześni. Nowy zakład docelowo zatrudni 3000 tys. pracowników i będzie produkował 100 tys. dostawczych Crafterów rocznie.
Materiały prasowe VW Poznań – Gala otwarcia fabryki VW Craftera we Wrześni

Zbudowany w zaledwie 23 miesiące zakład VW Craftera, jednego z najnowocześniejszych samochodów użytkowych w tej klasie i jednej z najnowocześniejszych fabryk produkujących samochody, to imponujące przedsięwzięcie. Ponad 220 ha powierzchni i koszt miliarda Euro. Same tylko hale budowy karoserii, lakierni i montażu, wyposażone w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, tym roboty, to ponad 270 tys. m2 powierzchni. Ale – jak przekonywali na otwarciu szefowie firmy – nie to wyróżnia Volkswagena Poznań. To co wyróżnia ten zakład, to podejście do pracowników, czego wyrazem jest m.in. dwukrotne już przyznanie VW Poznań tytułu Pracodawca Przyjazny Pracownikom.

Piotr Olbryś szef NSZZ „Solidarność” VW Poznań – największej obecnie organizacji „Solidarności” w Polsce – wyraził to w dwóch słowach: współdecydowanie i współodpowiedzialność.

– To dzięki rozumieniu naszej idei współdecydowania i braniu na siebie współodpowiedzialności za pracowników, za zakład, za miejsca pracy, możemy współtworzyć tak wspaniałe rzeczy jak ta fabryka – powiedział na gali otwarcia.

Dziękując pracownikom, członkom międzynarodowej rady zakładowej, rady nadzorczej, władzom koncernu oraz kolegom i koleżankom z zakładowej „Solidarności” – wskazał przede wszystkim na Jensa Ockesena, prezesa zarządu VW Poznań i Członka Kierownictwa Marki Samochody Użytkowe, stwierdzając: jest pan jednym z ojców tego sukcesu.

Z kolei Piotr Duda mówiąc o złych praktykach jakie stosuje wiele międzynarodowych koncernów w Polsce, bazujących jedynie na niskich kosztach, nazwał Volkswagena Poznań wyjątkiem od tej reguły.

– Firma Volkswagen Poznań jest jedną z najlepszych firm globalnych obecnych na naszym rynku. Jest wzorem do pokazywania innym, że można robić biznes w naszym kraju idąc ramię w ramię z pracownikami i ramię w ramię z reprezentującym ich związkiem zawodowym.
Przewodniczący „Solidarności” przypominając porozumienia sierpniowe, w których pracownicy domagali się podmiotowości i godności stwierdził, że takie podejście widać w tej firmie.

W Gali otwarcia, która odbyła się 24 października w Białężycach wzięły udział władze koncernu, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, NSZZ „Solidarność” (nie ma tam innego związku zawodowego), międzynarodowej rady zakładowej oraz – co wielokrotnie podkreślano – pracowników firmy.

Obecnie VW Poznań to zakłady w Poznaniu (fabryka i odlewnia), fabryka Craftera w Białężycach k. Wrześni oraz Zakład Zabudów Specjalnych i Park Dostawców w Swarzędzu/Jasinie. Docelowo będzie zatrudniał 10 tys. pracowników. Cały koncern to 106 fabryk na całym świecie, 12 produkowanych marek oraz pona 570 tys. pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll Up