ZWOLNIENIA, ODEJŚCIA – SYTUACJA W CASTO

Coraz więcej środków przekazu masowego informuje o problemach związanych z brakiem rąk do pracy. My jednak chcielibyśmy opisać i zająć się chyba już dramatyczną sytuacją jaka jest w Castoramie!

Z dnia na dzień odchodzą z firmy pracownicy i nie są to odejścia jednostkowe lecz liczne i nie można tego nazwać normalną fluktuacją personelu nad którą ktoś panuje. A największym problemem są odejścia pracowników doświadczonych stanowiących trzon firmy, sklepów czy działów , których i tak pozostało już niewielu ! Przyczyny odejść Pracowników spowodowane są dwoma głównymi powodami : obecne wynagrodzenia i panująca atmosfera ! Od Pracowników coraz częściej słyszy się, że w „k…….e” pracować się nie da lub że panuje coraz większy „b….l” ! Jednak pomimo panującej sytuacji  zarząd i podległa im dyrekcja udaje że problemu nie ma ! Nadal używają swoich propagandowych i pustych haseł „razem damy radę” lub „pracujemy dla pasji a nie dla pieniędzy” ! Od słuchania tych haseł robi się nie dobrze!  Oczywiście za ciepłą posadkę z autem, telefonem za około 20 tysięcy brutto rozkładać ręce i mówić że nic nie mogę podpisując hurtowo wypowiedzenia to można. Ale , czy od managerów nie powinniśmy wymagać czegoś więcej niż tylko bycia marionetkami ? Żaden z nich nie ma odwagi zawalczyć o pracowników, o sklep, czyli o swoje i nasze miejsce pracy!   Są tacy ( i znamy ich osobiście ) co słysząc że pracownicy będą się zwalniać nie mają odwagi porozmawiać z ludźmi tylko cedują to na kierowników lub zastępców, a jedynym pomysłem na znalezienie ludzi do pracy jest wysyłanie naszych pracowników do innych marketów w celu zaczepiania tamtejszych pracowników i proponowania im pracy u nas ! Jak na  lidera i managerów z pensją około 20 tysięcy to trochę słabo !!! Wy „dacie radę” przywożąc pracowników z pobliskich sklepów, ciekawe jak długo?  Może szanowni dyrektorzy założą sobie koszulki z napisem 2600  i ruszą w miasta celem znalezienia chętnych do pracy, albo wykleimy billboardy 2600 ? A może wprowadzimy nagrody dla naszych pracowników za to że przyprowadzą kogoś do pracy, np. 500zł za sztukę która wytrzyma miesiąc ?

A tak na poważnie, to najwyższa pora zacząć dbać o to, aby doświadczeni pracownicy którzy od zawsze stanowili o sile firmy pozostali i byli za swoje zaangażowanie, wiedzę i fachowość odpowiednio wynagradzani. Najwyższa pora przestać zajmować się propagandą i wszechobecnemu wmawianiu jak to nie jest zajebiście, bo nie jest! Glint , MSI, plakaty, ulotki i ONEprzyszłość (cokolwiek to jest, to moje osobiste gratulacje dla pomysłodawcy , takie projekty przeprowadza się w firmach gdzie pracownicy są zaangażowani i im się chce! ) , pracownicy są już tymi Waszymi pomysłami zmęczeni! Najwyższa pora popracować nad stylem zarządzania, bo teksty o 300% normy czy dokręcaniu śruby na nikogo nie działają i zrozumcie to że nikt się Was nie boi ! na byle straganie w galeriach płacą od 2700 !A jak tak dalej będziecie postępowali , to tylko czekać aż to wszystko pier….ie !!!!

Zapamiętajcie idealny pracodawca nie tylko dobrze płaci, ale przede wszystkim dba o pracowników. Wtedy niedobór pracowników będzie zmartwieniem konkurencji, nie naszym!

 

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Castorama Polska jako przedstawiciele Wszystkich pracowników (czy to się niektórym podoba czy nie) zobowiązuje się do rozmów o panującej sytuacji w firmie i wzroście wynagrodzeń na najbliższym spotkaniu które jest zaplanowane na 5 września. Ponownie poruszymy przedłożone już wcześniej Pracodawcy propozycje (które zamieszczamy poniżej)

Ponadto zapraszamy do dyskusji wszystkich pracowników i opisywanie sytuacji panujących w waszych sklepach o ilościach odejść , panującej atmosferze itp. Najlepszym miejscem do tego typu dyskusji będzie sławetny choć trochę zapomniany CASTODRAMAT, którego nazwa staje się jak najbardziej aktualna !

http://forum.gazeta.pl/forum/f,88604,CASTODRAMAT.html

– wzrost stawki startowej do kwoty 3200zł brutto ,

– wzrost wynagrodzeń wszystkich Pracowników  o 600zł brutto ,

– zmiana w taryfikatorze stawek minimalnych i maksymalnych dla wszystkich stanowisk w górę o 600zł brutto ,

– likwidacja Premii Turbo Progresja poprzez usunięcie pkt. VIII Regulaminu Premiowania, w przypadku realizacji 3 powyższych punktów,

– pkt. VI (Odprawa w związku z przejściem Ne emeryturę lub rentę)

 • zmiana w § 19 poprzez nadanie mu następującej treści:

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia,

– pkt. VII (Odprawa pośmiertna) Regulaminu Wynagradzania :

 • zmiana w § 22 poprzez nadanie mu następującej treści:

Wysokość odprawy, o której mowa w § 21 , jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika w Spółce i wynosi :

 1. trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 5lat,
 2. sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 5lat,
 3. dwunastomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10lat
 • likwidacja § 26 i § 27

– pkt. VIII (Dodatek za pracę w niedzielę) Regulaminu Wynagradzania :

 • zmiana pkt. 2 § 28 poprzez nadanie mu następującej treści:

Dodatek za pracę w niedzielę wynosi:

 1. na stanowisku Kierownika -35 złotych brutto za każdą rozpoczętą godzinę pracy,
 2. na stanowisku Zastępcy Kierownika – 25 złotych brutto za każdą rozpoczętą godzinę pracy,
 3. na pozostałych stanowiskach – 20 złotych brutto za każdą rozpoczętą godzinę pracy,
 • likwidacja pkt. 3 § 28

– dodanie nowego punktu (można w miejsce pkt. XIII Regulaminu Wynagradzania, czyli zlikwidowanego dodatku stażowego)  Nagrody za staż i nadanie mu następującej treści :

 1. Pracownikom Spółki, zatrudnionym w Castorama Polska sp. z o.o., na postawie obowiązującego stosunku pracy, przysługuje nagroda w wysokości :
 2. a) jednej pensji brutto, po przepracowaniu w sumie 5 lat,
 3. b) dwóch pensji brutto, po przepracowaniu w sumie 10 lat,
 4. c) trzech pensji brutto, po przepracowaniu w sumie 15 lat,
 5. d) czterech pensji brutto, po przepracowaniu w sumie 20 lat,
 6. e) pięciu pensji brutto, po przepracowaniu w sumie 25 lat,
 7. Za przepracowany okres uważa się sumę wszystkich okresów zatrudnienia pracownika w Spółce.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll Up