INFORMACJA PO SPOTKANIU Z PRACODAWCĄ

Dnia 18 odbyło się kolejne spotkanie Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Castorama Polska z Pracodawcą. Na spotkanie udaliśmy się w 7 osobowym składzie z podobnym przeświadczeniem i nastrojem, bo nikt z nas nie lubi jak się robi z niego głupka. Na wstępie spotkania nasza Organizacja wypowiedziała Pracodawcy dwa porozumienia , jedno ogólne w sprawie zasad współpracy a drugie z zasad korzystania ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Nasz ruch najwidoczniej bardzo zdenerwował przedstawicieli Pracodawcy co dało się zauważyć. Od tego momentu we wszystkich sprawach będziemy poruszali się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Można się również spodziewać że ze sklepów znikną nasze tablice związkowe, jednak uważamy że tablice związków zawodowych powinny być na wszystkich sklepach podobnie jak drugiego partnera społecznego o czym poinformowaliśmy Pracodawcę wcześniejszym pismem. Pismo to nazwane i porównane zostało przez Dyrektora ds. Personalnych i Odpowiedzialności Społecznej jak „strzelanie z armaty do muchy” ! My z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź. Następnie doszło do wymiany zdań i konfliktu w sprawie nagrywania spotkań. Nasza Organizacja wystąpiła do Pracodawcy z oficjalnym zapytaniem czy wyrażają zgodę na nagrywanie przez nas spotkań. Odpowiedź byłą negatywna. Pracodawca zaczął spotkanie i bez naszej zgody zaczął je nagrywać na co nie wyraziliśmy zgody i zapytaliśmy na jakiej podstawie Pracodawca to czyni ! Przedstawiono nam agendę spotkania: regulamin pracy, sprawy socjalne (ankieta itp.) oraz wolne wnioski Związku. Zaznaczyliśmy że po raz kolejny nie dostajemy z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym agendy spotkania i nie mamy odpowiedniej możliwości przygotowania się do spotkania. Jednak z doświadczenia wiemy że taka jest strategia Pracodawcy , który myśli że na spotkaniu coś nam pokaże a my jak ciemna masa się na to zgodzimy. Niestety nie z nami takie numery. Podkreśliliśmy również że nasza współpraca z Panią Kosel nie wyglądała kolorowo ale to jak wygląda ona obecnie nie ma porównania, pomimo zapowiedzi Pana Dyrektora. My w dotychczasowej współpracy nie widzimy dobrych intencji , szczerości, uczciwości i transparentności !

Tydzień przed spotkaniem otrzymaliśmy projekt nowego Regulaminu Pracy. Niektórzy z nas się z nim zdążyli zapoznać a inni nie. Ponadto nie mieliśmy wiedzy czy organ doradczy Pracodawcy jakim jest Rada Pracowników zaopiniowała i zaakceptowała projekt. Pracodawca poinformował nas że rada dobrze odniosła się do projektu i pozytywnie go zaopiniowała . Co jest dla nas 100% potwierdzeniem kogo reprezentuje rada, bo akceptując ten projekt na pewno nie Pracowników. Przede wszystkim jak można pozytywnie zaopiniować coś niekompletnego. Projekt Regulaminu nie posiada załączników które stanowią jego integralną część. Ponadto w naszej ocenie projekt nowego Regulaminu idzie w kierunku nakładania większej ilości obowiązków i odpowiedzialności oraz ma służyć do większej możliwości karania Pracowników ! Potwierdziliśmy zdanie Pracodawcy że obecny Regulamin wymaga zmian. Poinformowaliśmy Pracodawcę że po otrzymaniu kompletnego Regulaminu wraz z informacjami o powodach i kierunku zmian rozpoczniemy swoje konsultacje i prace o wynikach których poinformujemy Pracodawcę. Podkreśliliśmy że nie zrobimy tego jak nam zasugerowano w tydzień czasu tylko na zakończenie prac wyznaczyliśmy III kwartał 2018r. co bardzo nie spodobało się Pracodawcy. Dalszych rozmów w sprawie zmian nie podjęliśmy.

W TYM MIEJSCU APELUJĘ DO WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH PRACOWNIKÓW FIRMY MAJĄCYCH JAKIEŚ UWAGI I PROPOZYCJE DO PRZESYŁANIA NAM ICH NA ADRES :

CASTOSOLIDARNOSC@OP.PL

W sprawie regulaminu ZFŚS poinformowaliśmy Pracodawcę że nie ma potrzeby aby pokazywał nam wyniki ankiety , które każdy z nas już widział. Natomiast o pozostałych sprawach socjalnych nie rozmawialiśmy ponieważ nie byliśmy przygotowani z tematu. Wyraziliśmy jedynie chęć na podpisanie aneksu do obecnego regulaminu który miał dotyczyć uzgodnień ze spotkań w kwietni i maju. Jednak Pracodawca odmówił podpisania aneksu mówiącego o wykasowaniu §10 pkt.2a twierdząc że nie było to naszym uzgodnieniem. Pracodawca nadal stosuje ten paragraf mając wiedzę że jest on sprzeczny z paragrafem 6 pkt.12 i 13 i działa na niekorzyść Pracowników.

Na spotkaniu zostały poruszone zgłoszone przez nasz z 16 dniowym wyprzedzeniem następujące sprawy :

– parkowanie aut przez Pracowników w Tarnowskich Górach

Poinformowano nas że parking oddalony 200m od sklepu to nie jest zabójcza odległość. Że dyrektor na msi rozmawiał o tym z Pracownikami sklepu i oni zgodzili się na taki stan rzeczy, Pracownicy otrzymali też zapewnienie że jeśli nie dadzą rady chodzić parami to mogą parkować na sklepowym parkingu. Dodamy że te 200m z tego co nam wiadomo jest odcinkiem nieoświetlonym ! Nasza rada parkujcie na parkingu sklepu , bo chodzenie parami jest mało możliwe. Ponadto w tłumaczeniach dyrekcji sklepu nie było mowy o wydanym poleceniu ochronie żeby robić zdjęcia tym co parkują pod sklepem co zostanie wykorzystane przy najbliższych podwyżkach. Chyba ktoś zapomniał !

– Nowy Targ – wyłączanie klimatyzacji w lipcu i sierpniu ze względu na cięcie kosztów

Nie potwierdzono informacji. Ale to co nas rozbawiło to fakt że na sklepie w tym okresie przyznano Pracownikom dodatkową przerwę. Pytanie po co skoro niby klima chodziła ?

– Katowice – rozwiązanie stosunku pracy z DS. który prawdopodobnie naraził sklep na duże straty , a na pewno na utratę marży

Tu była największa kpina ze strony przedstawicieli Pracodawcy. Stwierdzili że nie zwolniono żadnego DS. Po odczytaniu listu o następującej treści „Witam serdecznie, jeśli to możliwe chciałbym, żeby związek zainteresował się aktualną sytuacją w Casto Katowice. Dyrektor D…… Ż……. dziś został zwolniony z tego co wiem za porozumieniem stron. Nie było by w tym nic szokującego gdyby nie fakt, że zdefraudował mnostwo pieniędzy zarobionych przez pracowników. Od dłuższego czasu kupował towary w cenie PV mini + vat i to za duże kwoty. A my dziwiliśmy się, że marża niska i premia turbo progresja tragiczna. Mało tego wystawiał podstawionemu klientowi bony podarunkowe na grube kwoty bez pokrycia, co już jest czystą kradzieżą. Cierpimy na tym wszyscy pracownicy Casto Katowice. Tymczasem dyrekcja sprawę zamiata pod dywan. A kto zwróci nam utracone pieniądze w ramach premii? My swoją część umowy wykonaliśmy, mieliśmy progresję. Dyrektor okradając Casto okradł i nas.

Pozdrawiam
pracownik Casto Katowice”

Po przedstawieniu danych Dyrektora poinformowano nas że to DGL a nie DS . Więc powinniśmy doprecyzować swoje pismo. Co przyjęliśmy ze zrozumieniem ponieważ zwolnionych dyrektorów za podobne rzeczy były setki w Katowicach! Zapytaliśmy czy Pracownikom zostanie wypłacona jakaś ekstra nagroda za to że nie otrzymali premii z nie swojej winy? Odpowiedź pierwsza dotyczyła ile chcemy żeby dać – niestety nie czuliśmy się upoważnieni do jakichkolwiek sugestii ponieważ Pracodawca sam powinien to wyliczyć, następnie padło zapytanie kto się podpisał się pod listem , po odpowiedzi że pracownik casto Katowice to oświadczono nam że w takim przypadku nie jest to ważne.

– alternatywa dla Tu Zdrowie Zapytanie powstało po kłopotach w Szczecinie.

Poinformowano nas że Pracodawca nie rozważa zmiany operatora.

Patrząc na zachowanie niektórych przedstawicieli ze strony Pracodawcy odmówiliśmy wspólnego obiadu i zakończyliśmy spotkanie. A prawdziwe oblicze Pracodawcy zobaczyliśmy jak nie podpisali i nie oddali nam dokumentów wyjazdowych co nigdy nie było problemem. Usłyszeliśmy że muszą to przeanalizować i jak coś to odeślą pocztą.

One thought on “INFORMACJA PO SPOTKANIU Z PRACODAWCĄ

  • luty 22, 2018 at 10:08 am
    Permalink

    Witam jestem pracownikiem Castorama Katowice i to co tam się dzieje jest nie do pojęcia,a chodzi mi o to,że niedawno w Castoramie Katowice pojawił się zwolniony D.Ż . JA się pytam kto go tam wpuścił i co ON tam robił…usłyszałem,że ponoć po jakieś jeszcze papiery przyjechał a co poczta nie istnieje siedział sobie w reklamie pijąc kawę chodzi sobie jak by był właścicielem Castoramy.Uważam,że ta sprawa dalej śmierdzi dlaczego za takie popełnione przestępstwo ten człowiek chodzi bezkarnie i śmieje się wszystkim w twarz ta sprawa powinna trafić do prokuratury,a nie zamieciona pod dywan, Związki naprawdę powinny się tym zająć tak aby ta osoba i osoby które z nim kręciły były ukarane,a tych osób było by trochę głównie z kierowniczką działu kas która ma swoje za uszami .

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll Up