SPOTKANIE Z PRACODAWCĄ – PODWYŻKI JUŻ W TYM ROKU BYŁY I CHOĆ DOBRE RZECZY PAMIĘTA SIĘ KRÓTKO TO PRACOWNICY JESZCZE O NICH PAMIĘTAJĄ!

Dnia 6 lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w Castorama Polska z Pracodawcą o które wyszło z naszej inicjatywy. Poprosiliśmy o nie, ponieważ coraz więcej spraw budzi różnego rodzaju kontrowersje oraz wiele spraw nie zostało załatwionych. Spotkanie podzieliliśmy na pięć bloków tematycznych : sprawy ogólne, podwyżki, socjal, problemy ze sklepów i Turbina !

I tak, sprawy ogólne dotyczyły doprecyzowania sposobu komunikacji z Pracodawcą, wprowadzenie zmian w porozumieniu dotyczącego naszych spotkań na sklepach z Pracownikami. Upomnieliśmy się o brak odpowiedzi na pytania przesłane drogą mailową oraz poprosiliśmy o wyjaśnienie kolejnego przypadku znikających ulotek z naszych tablic, tym razem był to Słupsk. Jednak na odpowiedź musimy poczekać, ponieważ Pracodawca potrzebuje czasu! Szkoda że takie usprawiedliwienie nie funkcjonuje na sklepach 🙁

Przy okazji tematu podwyżek pokazaliśmy zdjęcie z warszawskiego Lidla, 3800 brutto,

podkreślając że w obecnie panującej sytuacji na rynku warto by było podjąć próby pozyskiwania doświadczonych Pracowników z innych zakładów pracy i zarazem utrzymywanie swoich doświadczonych doradców poprzez wzrost wynagrodzeń. W odpowiedzi usłyszeliśmy że nasz Pracodawca śledzi doniesienia prasowe i  Castorama stara się bardzo i robi najlepiej jak może. Ponadto usłyszeliśmy że wielu Pracowników ma szansę na awanse wewnętrzne, staże itp. Ale również że każdy ma prawo wyboru,  rozwoju oraz zaspokojenia swoich ambicji,  do czego jednak Pracodawca nie zachęca ponieważ w Castoramie aż tak źle nie jest. A Lidl robi takie akcje w celu rozreklamowania się i mało kto pracuje tam na pełen etat. Ponadto Pracownik pełni obowiązki konserwatora, sprzątaczki, kasjera, ochroniarza, magazyniera, itd. A Pensja 3800 jest uzależniona od kilku czynników. (Po spotkaniu dopytałem u pracownika Lidla, do obowiązków pracowników należy sprzedaż, dokładanie towaru i porządek. Umowa pierwsza na rok na 3/4 etatu następna już na pełen etat. Natomiast pensja może zostać pomniejszona o premię absencyjną i jest to 350zł. Więc śledzenie rynku wypada dość słabo). Wracając do Castoramy to usłyszeliśmy że podwyżki dopiero co były i choć ludzie krótko pamiętają co dobre to ostatnie podwyżki jeszcze pamiętają !

Poruszyliśmy temat braku ciekawych kandydatów do pracy oraz fakt dużej rotacji w szczególności młodych Pracowników. Po przytoczeniu kilku przykładów na prośbę Pracodawcy usłyszeliśmy że generalizujemy  i są to incydentalne przypadki. Podobnie wymijająca odpowiedź padła w przypadku zgłoszonego problemu ostatnich podwyżek, a dokładnie potraktowania doświadczonych Pracowników oraz stosunku oceny Pracownika do wysokości podwyżki. Na pytanie jak to jest że osoba z niższą oceną/notą otrzymała większą podwyżkę usłyszeliśmy że to były dwa odrębne procesy i nie miały nic wspólnego a ocena była przymiarką do wprowadzenia planowanej oceny pracowników. Mimo tego iż Pracodawca twierdzi że Pracownicy są zaangażowani coraz częściej na sklepach można usłyszeć : „ONI UDAJĄ ŻE PŁACĄ , MY UDAJEMY ŻE PRACUJEMY”  – czemu wcale się nie dziwimy.

Reasumując, tematu podwyżek z Pracodawcą nie ma, dlatego zmuszeni będziemy do innych działań. Liczymy na Waszą pomoc i wstępowanie w nasze szeregi.

W sprawach socjalnych zadaliśmy 4 pytania:

 • dlaczego do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy propozycji Regulaminu ZFŚS po zmianach które zasugerowaliśmy, a co było naszym uzgodnieniem ?
 • dlaczego mimo uzgodnień na sklepy nie przekazano wytycznej o braku konieczności wpisywania w oświadczeniach o dochodzie dokładnego dochodu na członka rodziny dla osób z grupy dochodowości III
 • czy (6 lub 7) Pracowników z Wrocławskiej Korony otrzyma dofinansowanie do wczasów za rok socjalny 2016/2017 – nie otrzymali go ponieważ nie złożyli oświadczeń o dochodach . Jednak nasz regulamin zawiera dwa sprzeczne zapisy w tej sprawie co zakwestionowaliśmy i nakazaliśmy wypłatę świadczeń tym pracownikom
 • co z turniejem piłkarskim – zainteresowanym odpowiedź i stanowisko Pracodawcy jest znane ponieważ nie zmienia się od lat !

Na pytania konkretna odpowiedź nie padła, Pracodawca potrzebuje czasu !

W kolejnej części przedstawiliśmy Pracodawcy problematyczne sytuacje ze sklepów, obserwując jednak brak przygotowania i bagatelizowanie wcześniejszych tematów oczekujemy na odpowiedź. Aby nie trwało to w nieskończoność i nikomu nie umknęło w ogromie pracy, zapytanie z prośbą o wyjaśnienie prześlemy oficjalną drogą. Poruszyliśmy tematy i pytaliśmy m.in. :

 • Szczecin/TuZdrowie/Medicus kiedy Pracownicy dostaną konkretną odpowiedź w sprawie. Jak się okazuje problem trwa od kwietnia Pracownicy opłacają dodatkowy pakiet i nie mogą korzystać z usług w placówce Medicusa ponieważ zerwana została jej umowa z TuZdrowie. Pracownikom mówi się że trwają rozmowy, poinformowano ich że od czerwca będą otrzymywali 100% zwrotu kosztów poniesionych podczas wizyty itd. czyli generalnie nic nie wiedzą. To samo dowiedzieliśmy się na spotkaniu, czyli nie wiadomo co i jak! (W dniu wczorajszym ustaliłem że spotkanie TuZdrowie Castorama odbędzie się w połowie sierpnia,  umowa TuZdrowie Medicus w trakcie realizacji, Pracownicy niezadowoleni mogą składać u ADS indywidualne wnioski o rezygnację z usług TuZdrowie nie muszą czekać na upływ roku od podpisania polisy, w przypadku braku 100% zwrotu za świadczenie Pracownicy mają zgłaszać się do ADS i one przekażą sprawę dalej). W naszej ocenie Pracownicy zostali wprowadzeni w błąd, mimo tego że podpisując umowę każdy zapoznał się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia to Pracodawca powinien im zwrócić poniesione koszty za brak możliwości korzystania z usług w Medicusie i o to będziemy wnioskować !
 • PIRT – mało ludzi , brak koordynacji współpracy z grupą logistyczną, zbyt dużo obowiązków spoczywających na osobach funkcyjnych co ma przełożenia na samowolne degradacje lub bardzo często pracę w charytatywnych nadgodzinach
 • KASY – problemy z urlopami, obsada zmian z zimie na kasach budowlanych, udzielanie przerw, dopełnienia i nadgodziny, praca ponad 8h w niedzielę a w tygodniu praca poniżej 6h bez przerwy! Tutaj pracodawca poinformował nas że dział KAS jest pod obserwacją od jakiegoś czasu, a przypadki pracy 6h bez przerwy mogą być korzystne dla Pracowników bo szybciej wyjdą do domu.
 • URLOPY – poprosiliśmy Pracodawcę o wywieszenie komunikatu na tablicach informacyjnych w sprawie, a dokładnie zasad panujących na sklepach a szkoleniem jakie przeprowadzała Kierownik ds. Relacji Pracowniczych dla kadry zarządzającej (o szkoleniu pisaliśmy tutaj : http://solidarnosc-castorama.pl/?p=187 ) Generalnie zgłaszany problem dotyczy nadal dziwnego podejścia przełożonych do udzielania UŻ i zazębiania się urlopów .
 • Poprosiliśmy również o wyjaśnienia spraw związanych z nakazami 100% obecności kadry na majówce, Bożym Ciele itp.
 • Zapytaliśmy również o dziwnych zasadach zakazu parkowania na parkingach przy Castoramie. Przykład Tarnowskie Góry (parking 500m od sklepu pod jakąś halą sportową) i majówka na Wrocławskich Bielanach.
 • Pytaliśmy też o zakazy wnoszenia napoi na PS , wychodzenia do reklamy (Głogów) , brak ręczników papierowych w toaletach pracowniczych czy brak stołów na stołówkach podczas majsterkowa.
 • Pomimo otrzymanej pisemnej odpowiedzi na pytanie czy i dlaczego dwa sklepy otrzymały dodatkowe wynagrodzenie lub premię (o czym pisaliśmy tutaj : http://solidarnosc-castorama.pl/?p=285 ) postanowiliśmy dopytać w sprawie ponieważ odpowiedź była niewystarczająca. W odpowiedzi usłyszeliśmy że Pracownicy dwóch sklepów otrzymali nagrody pieniężne i nie była to rekompensata za brak Premii Turbo a nagroda za heroiczny wysiłek jaki podjęły sklepy w związku z otwierająca się konkurencją. Po dopytaniu heroizm polegał na przebudowach , uprzątnięciu i rozbudowaniu parkingu. Ciesząc się z faktu że Pracownicy dostali kasę podkreśliliśmy nierówne traktowanie w stosunku do pozostałych Pracowników. Na pytanie czy podobna nagroda przypadnie Pracownikom Wrocławskich Castoram, potwierdzającej odpowiedzi niestety nie usłyszeliśmy !
 • W sprawie sugestii, że Pracowników na działach jest za mało pomimo wzrostu klientów, obrotów, obowiązków itd. (nawet podaliśmy przykład podwojenia obrotów w ciągu kilku lat a utrzymanie kadry na tym samym poziomie). Usłyszeliśmy że praca jest prostsza, lepiej zorganizowana, firma inwestuje w sprzęt który ułatwia nam pracę a firmy zewnętrzne robią za nas przebudowy.
 • Poprosiliśmy również o kontrolę firmy sprzątającej, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenia od jej pracowników w sprawie czasu pracy i wypłaty wynagrodzeń

Zaznaczyliśmy że część z powyższych pytań nie powinno paść na tym spotkaniu, że jest nam po prost Wstyd że musimy poruszać takie tematy !

Ostatnim punktem spotkania była Premia Turbo i mające na nią wpływ koszty i oszczędności. Temat troszkę wykraczający poza nasze kompetencje jednak poruszony ze względu na Wasze zgłoszenia i nasze obserwacje. Nazywając rzecz po imieniu, zauważyć można że stosowana jest polityka generowania kosztów poprzez „upiększanie” sklepów kosztem Premii Turbo, efekt chyba widoczny po pierwszym kwartale. Ale najlepszym przykładem będą tutaj tzw. „strefy inspiracji” jak nas poinformowano będą one kosztem sklepu, co zupełnie jest dla nas niezrozumiałe ponieważ koszt można było przenieść na producentów. W odpowiedzi usłyszeliśmy że firma jest niezależna ! Przytoczyliśmy inne przykłady mające wpływ na premię a niezależne od sklepów ( brak kabin na dziale sanitarnym po nowym RR, słabe akcje handlowe, brak lub późna reakcja centrali na medialne akcje konkurencji, czyszczenie magazynu centralnego). Wszystko to ma wpływ na Premię Turbo a raczej jej brak.

Na koniec spotkania zapytaliśmy gdzie w obchodach 20-lecia są Pracownicy ? Ponoć coś będzie, ale wszystko wskazuje na to że Pracownicy są na samym końcu tej układanki.

Chciałbym aby wielu z Was ten tekst dał do myślenia. Może w końcu zauważycie że w tej firmie Związki Zawodowe są potrzebne ! Weźcie pod uwagę że w niespełna 400 osób udało nam się zrobić wiele dobrego (choć mówią Wam o nas całkiem co innego) a do skuteczniejszego działania i nacisku na Pracodawcę potrzebujemy armii. Więc może pora być z nami i przeciwstawić się  a nie stać z boku i kibicować !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll Up