JAK TO JEST ???

Witajcie.

2 listopad na naszym profilu na FB zamieściłem wpis pt. „KOMU TAK BARDZO ZALEŻY NA PRZEKAZIE – ZWIĄZKI SĄ ZŁE, TO ICH WINA !”  temat nadal jest na topie. Dnia 29 grudnia  po sygnale z jednego ze sklepów okazało się że na poczcie utknęło gdzieś 12 listów wysłanych 14 grudnia przez nas na sklepy . W większości były to potwierdzone protokoły socjalne. Wyjaśnieniem sprawy zajął się właściwy urząd pocztowy. Natomiast chcąc aby środki socjalne : dofinansowania, zapomogi itp. trafiły do rąk pracowników razem z grudniowym wynagrodzeniem zwróciliśmy się do pracodawcy aby potwierdzić te protokoły drogą @ poprzez skany dokumentów. Odpowiedź otrzymaliśmy następującej treści :

„Panie Wojtku, Uprzejmie proszę o skontaktowanie się z odpowiednią placówką Poczty Polskiej i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Zgodnie z uzgodnionym trybem postępowania w sprawie ZFŚS, wypłata świadczeń z Funduszu może nastąpić wyłącznie na podstawie oryginału protokołu z posiedzenia Komisji ZFŚS, zatwierdzonego przez Związek Zawodowy oraz Dyrektora Sklepu, przesyłanego listem poleconym. W związku z powyższym i wobec ryzyka nieotrzymania zwrotnego protokołów, Pracodawca poinformuje właściwe lokalizacje, aby ponownie sporządziły i skierowały do Państwa protokoły. Świadczenia zostaną wprowadzone i wypłacone po otrzymaniu zaakceptowanych protokołów, na najbliższej liście płac.”

Ustalone mieliśmy (słownie a nie na piśmie) że w nagłych przypadkach możemy posługiwać się skanami dokumentów, a zaistniałą sytuację za taką uważamy. Mimo to strona pracodawcy nie wykazała dobrej woli w tym przypadku. A szkoda bo niektórym te pieniądze są naprawdę potrzebne, a teraz część z nich trafi do pracowników w lutym ze styczniowym wynagrodzeniem ! Na szczęście część tych przesyłek dotarła na sklepy 30 grudnia i 2 stycznia więc środki powinny zostać wypłacone z najbliższym wynagrodzeniem !

Dobrze wiemy w jakiej formie jest przekazywana informacja pracownikom na zapytanie dlaczego nie otrzymali środków socjalnych na czas. Najczęściej mówi się że to wina związków i gdyby nas nie było to nie było by problemu ! Generalnie źle się o nas mówi (bo związkowcy to potrafią tylko palić opony i wyprowadzać pijanego przewodniczącego z zakładu pracy) ale postaram się Wam przedstawić kilka rzeczy, rzeczy które macie dzięki temu że jesteśmy i wszystko co robimy to robimy dla dobra Wszystkich pracowników !

Zacznijmy od przekazanej Wam informacji na ostatnim MSI lub w najnowszym castoNEWS o testach obuwia i rękawic. Wszystko pięknie i super tylko szkoda że pominięto we wszystkim że to ZWIĄZKI ZAWODOWE zainicjowały temat pismem z grudnia 2014 roku ( Grupa robocza ZFŚS-ODZIEŻ )    nikt też nie wspomina że ZWIĄZKI na 5 z 6  sklepów nadzorują testy rękawiczek i na 5 sklepach nadzorują testy obuwia.  Zapomniano również że to ZWIĄZKI dostarczyły na spotkanie obuwie firmy Urgent i na 6 testowanych modeli 4 pochodzą z tej firmy !

My rozumiemy że ZWIĄZKI ZAWODOWE nie mogą być chwalone, nie wolno o nich dobrze mówić i nie mogą mieć sukcesów , ale żeby aż tak tuszować niektóre sprawy to w głowie się nie mieści!

Następnym przykładem naszej dobrej działalności jest zorganizowanie turnieju piłkarskiego SOL C-CUP, o podejściu pracodawcy pisałem w innych artykułach.

Gdyby nie ZWIĄZKI ZAWODOWE dziś nie byłoby premii 14-stki , marne podwyżki byłyby jeszcze marniejsze, nasze sorty odzieżowe zostałyby zmniejszone a ich czasookresy by się wydłużyły. Fundusz socjalny zapewne nadal w większości by był tylko dla dzieci a kwota na koncie rezerwy byłaby dużo większa niż obecnie.

Od momentu powstania Naszej Organizacji na uzwiązkowionych sklepach pracodawca musi przeprowadzać konsultacje pracownicze. Czyli w momencie próby zwolnienia, musi zapytać ZWIĄZEK czy dany pracownik jest członkiem lub czy korzysta z jego obrony jeśli tak jest to musi nam podać  przyczynę i powód zwolnienia pracownika. Oczywiście w przypadku Naszych Związkowców konsultujemy z nimi takie sprawy i zajmujemy stanowisko. Naszym Członkom gwarantujemy doradztwo prawne we wszystkich sprawach a w ich sprawach pracy gwarantujemy pełną pomoc prawną. I tak na chwilę obecną kilka spraw mamy wygranych , choć pracownicy zostali zwolnieni to dzięki tej pomocy uzyskali odpowiednie odszkodowania. Niestety taka jest polityka firmy że lepiej zapłacić i to nie mało niż współpracować z doświadczonym ale krnąbrnym pracownikiem – ugody w złączeniu.

Dlatego uważamy że mimo tego jak się o nas mówi , dobrze że jesteśmy. A ci co są w naszych szeregach dobrze wiedzą że tekst typu „… no niestety powinienem cie zwolnić dyscyplinarnie za to co zrobiłeś, ale że jestem super i chcę się zachować  uczciwie to podpisz mi tu rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i dam ci trzy miesiące wypowiedzenia umowy bez świadczenia pracy ……  ” to nic innego jak blef i zastraszanie pracowników.
Mając na uwadze powyższe myślę że część z Was zmieni o nas zdanie i uwierzy że to co robimy jest dobre. Zainteresowanych zapraszam do pisania castosolidarnosc@op.pl lub dzwonienia 663881545.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest

Scroll Up